Bloog Wirtualna Polska
Są 1 268 174 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

ŻABA-rasy i gatunki

wtorek, 29 kwietnia 2008 17:35

Chcę wam pokazać jakie żaby bedę hodować i wkleję zdjęcia i opisy ale nie mogę rozstrzygnać która to z tych ras:

Żaba jeziorkowa (Rana lessonae) - bardzo podobna do żaby wodnej, w zasadzie zewnętrznie różni się od niej tylko długością goleni, średnią ogólną wielkością i typem preferowanego środowiska. Oba gatunki należą do rodzaju Rana z rodziny żabowatych (żab właściwych). Żaba jeziorkowa zamieszkuje niziny (występuje do wysokości 400 m n.p.m.) Europy Środkowej i południowej Skandynawii.

Charakterystyka gatunku 
Żaba jeziorkowa należy do grupy żab zielonych, stale przebywających nad wodami. Żaba jeziorkowa wybiera niewielkie wody stojące lub wolnopłynące, ale jej występowanie często pokrywa się z występowaniem żaby wodnej, która jest hybrydą żaby jeziorkowej i żaby śmieszki.
Wielkość 
Dojrzałe samce do 6 cm, samice do 7 cm.
Ubarwienie 
Zielone, z domieszką czerni i brązu; plamy nieregularne, na kończynach układają się w poprzeczne paski.
Rozród 
Jaja składane w postaci nieregularnych kłębów.
Pokarm 
Owady, pajęczaki, ślimaki, małe kręgowce.
Środowisko 
Niewielkie jeziora, oczka wodne, stawy i młaki.

Żaba jeziorkowa

 

Żaba Wodna

Żaba wodna (Rana esculenta) (wł. Rana kl. esculenta) - naturalny klepton diploidalny lub triploidalny (hybryda) żaby jeziorkowej i żaby śmieszki (vide: Rana esculenta complex). Żaby wodne żyją zazwyczaj we wspólnych populacjach z żabami jeziorkowymi. Zamieszkuje Europę Środkową i od południowej Szwecji po Wołgę, a na południu jej zasięg dochodzi do Włoch i północnej Bułgarii.

Głowa żaby wodnej
głowa żaby wodnej
Żaba wodna
Charakterystyka gatunku 
Żaba wodna należy do tzw. żab zielonych, stale przebywających nad wodami; jej występowanie często pokrywa się z występowaniem żaby jeziorkowej (rzadziej śmieszki).
Wielkość 
Dojrzałe samce do 8,5 cm, samice do 10 cm.
Ubarwienie 
Zielone, z domieszką czerni i brązu; plamy nieregularne, na kończynach układają się w paski.
Rozród 
Hybrydogeneza (zobacz też: Żaby zielone); krzyżówki wsteczne z obydwoma gatunkami rodzicielskimi; samica składa jaja haploidalne i diploidalne. Z diploidalnych wykluwają się osobniki triploidalne. Bywa, że diploidalne są nie jaja, ale plemniki. To również prowadzi do powstania osobników triploidalnych. Jaja (od 0,8 mm do 2,6 mm - zależnie od tego, czy haploidalne czy nie) składane w postaci nieregularnych kłębów, w liczbie od 1-10 tysięcy. Kijanki osiągają duże rozmiary (nawet do 18 cm).
Pokarm 
Owady, pajęczaki, ślimaki, małe kręgowce.
Środowisko 
Żaba wodna wybiera wody stojące lub wolnopłynące, zarówno małe jak i większe.

 


Żaba śmieszka - samica

Żaba śmieszka

Opis

Długość ciała 7 – 13 cm, masa ciała 30 – 110 g. Ciało krępej budowy, na głowie wyraźnie widoczne błony bębenkowe. Skóra pokryta brodawkami, gruba i chropowata. Dobrze widoczne fałdy grzbietowe. Na wszystkich kończynach błony pływne, sięgające końców palców. Grzbiet ma kolor od oliwkowozielonego do ciemnobrązowego. Występują na nim ciemniejsze plamy o nieregularnych kształtach. Plamy te są cechą gatunkową, umożliwiającą łatwe odróżnienie żaby śmieszki od innych żab. Brzuch również jest plamisty.

Występowanie

Występuje na całym terenie nizinnej Polski, jest jednak rzadka.

Biotop

Jest silnie związana ze środowiskiem wodnym. Najczęściej spotkać ją można nad dużymi zbiornikami wodnymi, takimi, jak jeziora, stawy, rozlewiska rzeczne, ale występuje też w mniejszych zbiornikach takimi jak śródleśne stawy, rowy melioracyjne. Zwykle przebywa na lądzie, ale tuż nad wodą, gdzie poluje na zdobycz. Gdy zbiorniki te wysychają podejmuje wędrówkę w poszukiwaniu innych i wtedy spotkać ją można w nietypowych dla niej miejscach.

Tryb życia

Jest aktywna w dzień. Odżywia się głównie owadami, skorupiakami, pająkami, ale także drobnymi kręgowcami; rybami, myszami, pisklętami ptaków, małymi wężami, kijankami i małymi płazami, również własnego gatunku. W gospodarstwach rybnych może wyrządzać szkody. Poluje na lądzie. Przestraszona ucieka natychmiast do wody. Jesienią, zwykle w październiku zapada w sen zimowy. Spędza go na dnie zbiorników wodnych.

Gody

Istnieją różnice w wyglądzie zewnętrznym między samcem i samicą – dymorfizm płciowy. Samiec jest mniejszy, ma dobrze wykształcone modzele godowe oraz duże rezonatory, służące do wzmocnienia głosu wydawanego podczas godów. Ma też jaśniejsze ubarwienie ciała. Brak jest, zarówno u samca, jak i samicy szaty godowej. Żaby śmieszki późno rozpoczynają gody – trwają one zwykle od końca kwietnia do czerwca. W tym czasie przebywają w zbiornikach wodnych, zwykle w tych samych, w których zimowały. Samiec wydaje charakterystyczne odgłosy, zwane popularnie rechotaniem żab. W toku godów samiec obejmuje samicę uchwytem ampleksus. W czasie, gdy składa ona jaja, samiec wypuszcza plemniki. Zapłodnienie jaja następuje w wodzie.

Rozród

Samica składa jaja w kilku partiach, łącznie ok 6 000 jaj. Jaja, zwane skrzekiem mają galaretowatą osłonkę i przyklejają się do roślin wodnych. Po ok 10 dniach wylęgają się z nich larwy zwane kijankami. Pływają one w wodzie za pomocą ogona z płetwą ogonową. Oddychają początkowo skrzelami zewnętrznymi, które następnie przekształcają się w skrzela wewnętrzne. Odżywiają się odcedzając cząstki organiczne z wody, lub zeskrobując je z roślin i przedmiotów w wodzie. W trakcie rozwoju wyrastają im kończyny przednie i tylne. Kijanki żaby śmieszki są duże, większe od kijanek innych naszych żab, osiągają długość 10 – 12 cm. Jesienią następuje przeobrażenie w postać dorosłą.

Ochrona

Gatunek podlegający w Polsce ochronie ścisłej.


Podziel się
oceń
4
2

komentarze (0) | dodaj komentarz

Czego mozecie spodziewać się na tym blogu??

wtorek, 29 kwietnia 2008 16:23

A więc przede wszystkim ciekawych informacji i zdjęć. Co roku odchowuję w domu kijanki żaby trawnej lub wodnej, uwielbiam patrzeć jak się przeobrażają! Uważam że powinnam to innym pokazać i zachęci do pomocu tym zwierzakom. Żywię nienawiść do ludzi którzy dla zabawy i kasy z  głupiego zakładu zjadają te biedne kijanki. Należy pamiętać że wszystkie polskie gady oraz płazy są pod ochroną!, tak znaczy to że trzymając je łamiemy prawo, ale także pomagamy ponieważ na 1000 kijaneczek (jeśli szczęscie dopisze) przeżyje 1! Ale kiedy kijanki przeobrażą się w żabki trzeba je wypóścić z powrotem na wolność! Dzisiaj idę zebrać wczoraj złozony przez żaby wodna (zielone) skrzek i włożę do wypełnionego wodą faunarium. Postaram się jutro wstawić notkę zdjęcia i opis. Na moim blogu będzie można oglądać rozwój tych niesamowitych stworów, a więc serdecznie zapraszam do odwiedzania!!!


Podziel się
oceń
2
1

komentarze (0) | dodaj komentarz

wtorek, 26 września 2017

Licznik odwiedzin:  5 715  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

ten blog jest pośięcony mojej hodowli żab

Statystyki

Odwiedziny: 5715
Wpisy
  • liczba: 7
  • komentarze: 29
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 3438 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl